Бойчо Дамянов:
-Каква е вашата прогноза по събитията в Украйна? Проф. Хайнц Гертнер:
-В моя статия от 2014 година бях посъветвал украинците добре да изучат опита на австрийския неутралитет, за да се предотврати възможна война в Европа. Ако Украйна не се определи като неутрална, ще я сполети съдбата на разделена Германия в периода на Студената война или на Корея от 1953-а и до днес. Тогава все още имаше алтернатива – неутралитет или разделение. Днес остана само една възможност – разделение. Чака ни нова Студена война в Европа – от Арктика през Украйна до Черно море. Швеция и Финландия, както и източноевропейските страни са вече в НАТО, новата желязна завеса този път ще минава малко по на изток.
-Кога ще станат ясни новите граници?
-Окончателното очертаване на картината на разделена Европа ще видим след края на войната в Украйна, но едно е ясно - Русия няма да се изтегли нито от Донбас, нито от Крим. От друга страна, не смятам, че има намерение да „превземе“ цялата територия на Украйна. Въпросът, който си задавам, е – колко дълго ще продължи тази нова фаза на Студената война? Дали 20 години, колкото беше от 50-те до 70-те години, или по-малко?
-Редица западни политици и политолози предвещават, че след Украйна Русия ще прегази цяла Европа.
-Дори и да иска да воюва срещу НАТО, тя не притежава нито военния капацитет, нито ресурсите за това. Москва обяви, че нейната цел е денацификация и демилитаризация на Украйна, както и предотвратяване на влизането є в НАТО. Последното е от най-голямо значение за геополитическата сигурност и безопасност на Русия. Затова си позволявам толкова уверено да твърдя, че неутралитетът можеше да предотврати войната, но позициите бяха диаметрално противоположни – Западът настояваше Украйна да влезе в НАТО, Русия предлагаше неприсъединяване.
-При евентуално разделение какво би станало със западната част на Украйна? Възможно ли е да влезе в НАТО?
-Западът ще трябва да се примири с мисълта, че никаква част от украинската територия няма да стане част от НАТО. Вероятно това е и целта на току-що подписаните между Киев и отделни страни от НАТО споразумения за сигурност и сътрудничество. Те биха могли да останат валидни и след евентуално разделение на страната. Но докато се водят военните действия, не е ясно за кои части от територията се отнасят.
-Какъв е смисълът на тези споразумения?
-Западът дава знак, че е готов да се откаже от приемането на Киев в НАТО. Един вид, гаранции от страни членки, но без пълен ангажимент на самото НАТО, най-вече заради това, че САЩ не желаят да се ангажират по-сериозно и по-непосредствено с Киев.
-Какво предизвика тази предпазливост?
-Свързана е преди всичко с вътрешната политика. При това не идва само от страна на няколко радикално настроени републикански конгресмени, а се поддържа от групировки, в т.ч. и сред демократите. Над 70% от американците се интересуват от проблемите на миграцията и на заетостта далеч повече отколкото от Украйна. В момента Киев зависи главно от помощите на ЕС. САЩ имат от гледна точка на своята национална сигурност и интереси много по-важни горещи области като Близкия Изток, Югоизточна Азия, Тихоокеанския регион. По всичко изглежда, че ЕС ще трябва да поеме основните разходи и ангажименти към Украйна.
-САЩ предвиждат и военна помощ за Израел. Значи ли това, че конфликтът в Газа и в Близкия Изток ще нараства? -Със сигурност предвидените 14 милиарда долара нямат за цел обуздаване на военните действия на Израел и защита на гражданското население в Газа. На думи САЩ заявиха, че настояват Нетаняху да се откаже от влизане в Рафа, да щади гражданското население, да не прекроява граници, да не предизвиква нови бежански потоци и т. н. Всичко това бе отхвърлено от израелското правителство: унищожаването на гражданската инфраструктура продължава, бежанските потоци и задържането на хуманитарната помощ също. В резултат на американското вето в СС на ООН всички досега внесени резолюции за прекратяване на огъня бяха блокирани от САЩ.
-Означава ли това, че решението на палестинския въпрос на принципа на две държави отново се проваля?
-Сред страните в света цари консенсус, че това е единственият път за решаване на палестинския конфликт, при това в установените граници и със столица източен Йерусалим съгласно решението на ООН от 1967 г. Само Израел го отхвърля.
-На какво разчита Тел Авив?
-На мъглявата позиция на САЩ и на подкрепата от Вашингтон в случай на военен сблъсък с арабския свят или Иран. Но Вашингтон се стреми да избегне такъв военен сблъсък. От своя страна Техеран също не желае военен сблъсък със САЩ и се опитва да възпре от невъздържани действия групировките, които поддържа, което не винаги му се удава. Те вече осъществяват свои намерения и развиват своя динамика - Хамас, Хизбула, хусите. Това създава опасност конфликтът да се разрасне и да се превърне в широкомащабна война. Вече не е сигурно дали с прекратяването на военните действия в Газа, които хусите изтъкнаха като мотивация за действията им в Бабелбандеб, ще се успокои обстановката и в останалите горещи точки в региона.
-Не беше ли грешка нахлуването на Хамас в Израел?
-Една седмица след нахлуването на Хамас трябваше да се състои финалната техническа среща между саудитците и американски военни представители за уточняване на гаранциите и доставките на зенитни ракети и други оръжия. Това бяха инициативи, заложени в т. нар. „План Тръмп от 2020 г.“ за привързване на арабските държави към американската линия и отдалечаването им от палестинската кауза. По този план палестинските територии бяха почти наполовина орязани в сравнение с резолюцията на ООН от 1967 г. За да подкрепят инициативата, на арабските страни им беше обещана щедра помощ от САЩ. Една по една бяха принудени да се съгласят, само Саудитска Арабия се противопоставяше до последно. Накрая и тя се съгласи, но постави определени условия.
-Какви щяха да са последиците за палестинците?
-С влизането на Саудитска Арабия в „сделката“, изгубиха своя последен поддръжник в арабския свят. Щеше да бъде поставен кръст върху принципа за две независими държави – Израел и Палестина. Всичко това провокира Хамас на отчаяна реакция, за да бъде обърнато вниманието на света към с десетилетия отлагания въпрос за създаване на отделна Палестинска държава. Ударът срещу Израел беше едновременно удар и срещу Саудитска Арабия, и срещу Фатах, от който искаха да се разграничат.
-Каква е днес действителната сила на САЩ?
-Ако една държава е прекалено силна и няма конкуренти, тя води хегемонни войни за поддържане на своето безпрекословно господство над света. Но с настъплението на Русия в Украйна тази фаза на еднополярен свят вече е окончателно в миналото. Примери виждаме в Африка, в Близкия Изток, в Украйна. Формират се нови центрове на сила извън контрола на САЩ. След неотдавнашните преврати в Буркина Фасо, в Гвинея, в Мали, в Нигер и т. н. Западът вече не е в състояние да върне тези страни под свой контрол. САЩ вече не са единствената, решаваща суперсила в света.
-Кои са новите конкуренти?
-Имаме Китай, който бързо и мащабно расте – не само като икономическа, но и като глобална военна сила. Имаме Русия, която се модернизира за кратък период от време и създаде най-новите конвенционални и ядрени оръжия. Появиха се мощни икономически центрове като Индия и Бразилия. Не бива да подценяваме и старите като Япония и ЕС. Възникнаха и се разширяват нови обединения извън американската система, като БРИКС. Все повече страни се стремят да се отскубнат от опеката на САЩ.
-Засега БРИКС е все още доста аморфен…
-Да, все още не е създала своя независима от долара международна валута, но вече над половината от взаимната търговия се осъществява в национални валути и чрез клирингови разчети. При това не става дума за антиамериканска политика, напротив, страните от тази група сътрудничат със Запада, но се стремят към по- голяма независимост. Виждаме как преобладаващата част от страните в света, въпреки масирания и постоянен натиск на САЩ, отказват да подкрепят обявените от Запада антируски санкции, тъй като вредят на собствените им интереси. Това означава, че в бъдеще глобалният Юг и глобалният Изток ще играят все по-голяма роля в световната политика. От което следва, че една евентуална глобална конференция за сигурност няма да може да се състои без тях. В своето поведение те не са агресивни или конфликтни, а настроени да отстояват своя икономически и политически суверенитет. Като пример за това бих посочил китайската инициатива „Един пояс, един път“, която от самото си начало е замислена не като принуждение, а като възможност за доброволно присъединяване.
-Как оценявате процесите в Молдова и Грузия?
-По отношение на Грузия Русия няма намерение да се изтегля от Абхазия и Северна Осетия. Грузинците още през 2006 г. заявиха, че желаят да влязат в НАТО, но скоро едва ли ще им бъде предоставена такава възможност предвид усложнената обстановка в Украйна. Докато продължават военните действия, въпросът за влизането на Украйна в НАТО също е свален от дневния ред. В Молдова нещата са малко по-различни. Въпреки че прозападното ръководство на страната начело с президентката Мая Санду води доста умела международна политика по формулата „ние сме неутрални и искаме да останем неутрални“. Молдова не заявява намерения да става член на НАТО, а само на ЕС. Очевидно не желае да повтаря грешката на Украйна, която натрапчиво се самопредлагаше за членство в НАТО.