Не е тайна, че в ролята на един от крайъгълните камъни на всяка съвременна икономика са едрите системообразуващи банки. Това се отнася и за Европа, и за САЩ, и за бързоразвиващите се страни в Азия. Още помним събитията от 2008 г., когато в САЩ се срина “Лемън брадърс” и американските топбанкери се обърнаха към правителството и Федералния резерв с молба да бъдат спасени, като им бъдат отпуснати гигантски ресурси за санация и купиране на рисковете.
Американците, които по отношение на финасовите операции са безспорна нация-лидер, разбират по-добре от всеки друг, че от стабилността на банковия сектор и от способността му да кредитира икономиката и физическите лица зависи социално-политическата и икономическата ситуация като цяло. Съществуват основателни подозрения, че това свое знание относно механизмите на функциониране на финансовите институции понастоящем Западът активно прилага срещу най-едрите руски банки и преди всичко – срещу Сбербанк.
Струва си да разнищим механизмите на възникналата паника и да се опитаме да разберем кой стои зад нея на фона на преминалата по цялата страна уж „стихийна“ вълна, изразила се в панически набези от страна на населението върху банкоматите и разпространяващите се открито провокационни слухове за „спиране“ на кредитирането на гражданите и дори за „отказ от обслужване“ на сбербанковските карти от международните платежни системи.
И така, всичко започна оттам, че на 16 декември 2014, точно след „черния понеделник“, когато спекулантите смъкнаха курса до 55-58 рубли за долар, редица медии пуснаха новината, че Сбербанк преустановява отпускането на кредити за физически лица. Тази новина произтичаше уж от някой си „източник от ръководството на банката“ и първоначално я озвучи списание „Профил“. След като руският клонинг на „Шпигел“ компрометира както можа Сбербанк, новината бе подхваната от тв канала „Дъжд“ - този път, естествено, с позоваване на „авторитетно“ издание. А оттам нататък, когато мащабното раздухване на „топновината“ беше майсторски режисирано, а опровержението на самата Сбербанк дори и да беше публикувано, и то не на централно място, а някъде в коша на новините, и както се казва с най-дребния шрифт – да се нагнети паника из регионите, беше нищо работа.
В регионите паническите настроения се разпространяваха не само с помощта на новинарските агенции и чрез социалните мрежи и форуми, което все още можеше да бъде отдадено на известна спонтанност и случайност. Не, напротив, става дума за целенасочена работа за дестабилизация на ситуацията, свързана с банкоматите на Сбербанк. Бяха разпращани есемеси с панически призиви да се тегли от влоговете цялата наличност.
Ето характерен пример: „Извънреден репост! Тази нощ Сбербанк блокира тегленето на средства с електронна карти. Не се знае кога те ще бъдат разблокирани. По всяка вероятност, това е свързано с вдигането на курса на долара и преминаването към единна електронна валута. За да бъдат избегнати неудобствата, изтеглете парите от влоговете си сега!“
А нататък, както се казва – отиде, та се не видя.
Новини за щурмуване на банкоматите на Сбербанк започнаха да пристигат от Хакасия, възникнаха проблеми в Смоленска област, аналогична ситуация се създаде в Санкт Петербург и край банкоматите на Сбербанк в Тула.
Желаещите със сигурност могат да намерят още примери за умело режисираната атака срещу една от системообразуващите банки в страната ни. А да се говори за планиран характер на акцията, дават основание няколко момента. Първо, използването на авторитетна федерална медиа в първия етап от пускането на новината. После - разпространяването на паника в регионите посредством разпращане на есемеси и публикуване на постинги в социалните мрежи (при това грамотни постове, написани от професионалисти и „влизащи под кожата“ на аудиторията, разчитащи на подсъзнателните страхове на хората и на тяхната слаба информираност по финансови въпроси). Неуместно е да се говори за случайност, тъй като мащабът и определената еднотипност на провокационните съобщения в социалните мрежи, масовото разпращане на есемеси – всичко това изисква доста сериозен икономически ресурс и организиращо начало.
И тук има смисъл да си спомним аналогични примери, когато банкова паника се генерираше буквално на празно място, с политическа цел, особено в навечерието на избори за националния парламент на една или друга страна. Преди всичко ни идва наум България. През лятото на 2014 г. правителството на социалистите, начело с Пламен Орешарски, бе принудено да подаде оставка на фона на изключително мощна спекулативна атака срещу третата по размер на активите си банка на България - Първа инвестиционна банка (ПИБ). В резултат на разразилата се вследствие на финансовата паника политическа криза от властта бе отстранена Българската социалистическа партия, заемаща по-лоялна позиция към „Южен поток“ и на власт дойде ориентираната изключително към Брюксел коалиция ГЕРБ, начело със сегашния премиер-министър на България Бойко Борисов.
Следва да се отбележи фактът, че нашите задокеански „партньори“ обичат да използват едни или други стандартни сценарии, ако са сработили успешно другаде. Всички си спомняме листовката, която раздаваха през зимата на Майдана в Киев и която повтаряше като две капки вода листовката от площад „Тахрир“ в Кайро.
Аналогиите с финансовата атака срещу банки в България и сегашното нагнетяване на истерия около Сбербанк се натрапват от само себе си. Американците действат по стандартни схеми, и в дневния ред за дестабилизиране на вътрешнополитическата ситуация в Русия не на последно място са банките. В тази ситуация държавата следва максимално да усили контрола над спекулантите, да ориентира Роскомнадзор към формиране на адекватни мерки за информационно противодействие. Вероятно има смисъл да бъде приет съответен законодателен акт, или да се внесат поправки в Наказателния и Административния кодекси, които да предвиждат наказание за преднамерено разпространяване на паника с цел да се навреди на финансовата система на страната.
А самите граждани трябва да мислят с главите си и да разбират, че сега се води игра, в която се залага на едро.
Западът открито е поел курс към унищожаване на Русия и ще използва за тази цел всички средства, включително разрушаване на нашата икономика и финансова система. Нека не даваме на противника повод за ефективна реализация на геополитическите му планове.
Сегодня,02.01.2015
Превод Надя Попова