„Равнодушието към науката и пренебрежението към културата са ясни симптоми, те са носители на една трайна тенденция в България. Замислете се как е днес? Какво е отношението към акад. Николай Денков? Каква омраза продължава да предизвиква международния „Букър“ на Георги Господинов…“
Първо за науката.
Акад. Николай Денков е с големи достижения в областта на колоидната химия, възпитаник от световноизвестната школа на академик Алексей Шелудко, но неговата квалификация в тази област на физикохимията не дава гаранция за успех в политиката, да не говорим за високо отговорния пост, който той заема сега.
Има много примери на изключително успешни учени, на които им липсват някои основни и (високо)морални качества в общуването им със себеподобните, т. е. качествата на добрия учен не винаги се припокриват с качествата на добрия човек или с тези на добрия политик или с доста по-специални качества да бъдеш адекватен президент или приемлив министър-председател.
Няма нищо неочаквано и в ситуацията, в която неодобрението поради неуспех в едната област се пренася и в другата, да не говорим за т. нар. кални политически борби, пръски от които хвърчат във всички посоки.
В случаи на неимоверно инфектирана политическа ситуация, каквато без съмнение имаме в момента, характеризираща се с продажност на национални интереси, с най-открито и безнаказано ограбване на държавата, с абсолютно беззъба съдебна система, с тотален провал и на образованието, и на фундаменталната наука, с неолиберално цензурирана журналистика, с липса на какъвто и да е проект за развитие на държавата поне за следващите 10-ина години... да се очаква някакво друго отношение на народа към министър-председател или президент е връх на откъсване от реалността.
Абсолютно очаквано в такава една ситуация е
“Споровете за „българското“ и „българина“, за многото „патриоти“, още „по-патриоти“, че и цели „патриотични фронтове“ (при това леви или централни, центробежни или центроускорителни) не само че не стихват, но продължават да ни занимават от сутрин до вечер.”
Фактът, че така описаната ситуация ”не е от вчера и не е от днес” само показва, че е най-малко странно да се обвиняват масите, в случая главните потърпевши.
Във връзка с цитати от есето на големия ни литературовед проф. Боян Пенев „Нашата интелигенция“ (сп. „Златорог“, януари 1924 г.).
Къде според Боян Пенев са изначалните проблеми на българската идентичност, а оттам и на най-образованата прослойка в обществото, сиреч на българската интелигенция? В това, че в неукрепналата България (днес бихме казали в една „неконсолидирана демокрация“) на всяка крачка изникват все нови и нови пречки. Ето и обяснението на Боян Пенев, което се крие в слабата културност на българското общество, наш хроничен проблем:
Коментар:
Възникването на всяка крачка на все нови и нови пречки е нормално за всяка една дейност. Ненормалното е да не могат да се преодоляват тази пречки. Причините могат да са най-различни, но да се спрем само на две: външна военна сила и провалено образование. Външната военна сила може да не позволява да се ликвидират някои пречки и може да създава нови непреодолими такива. Без каквито и да било проблеми. Опропастеното образование не е в състояние да произвежда национален интелектуален елит, който има задачата да управлява държавата, решавайки проблемите, свързани с регулярно и нормално появяващи се все нови и нови пречки.
Въпрос към господин Тони Николов: Кой провали образованието в България след 1989 година?
Отговор: неолибералните кохорти на Сорос, напълно овладели министертвата на образованието и на културата, финансиращи неолиберални медии и цензурирайки антинеолиберални такива. Неолиберални медии много, да споменем само някои: портал Площад Славейков, портал Култура, списание Култура..., носещи не малка отговорност именно за слабата културност както и за осъществяването на „неконсолидирана демокрация“. Хроничността на проблема слаба културност се обяснява с периодичността на процеса, осигуряван на първо място от проваленото образование по формулата: подобни произвеждат подобни.
За наградата “Международен Букър“ на Георги Господинов. Tова е само вторатата присъдена такава награда за преводни произведения, различна от англоезичната награда «Букър». Трябва да се има предвид, че Господинов е едва ли не номер едно соросоид у нас с големи възможности за реклама, включително международна, особено по линията на Отворено общество, известно с това, че отваря всички врати, които му изнасят, и че със замах затръшва всички останали. Такава реклама е абсолютно необходима за литературни произведения от рода на обсъжданото, имайки предвид търсената награда и нивото на романа “Времеубежище”. За обяснение на учудването на Тони Николов: Каква омраза продължава да предизвиква международния „Букър“ на Георги Господинов… , можем да кажем следното: Омраза? И за какво точно? За правоверното художествено превъплъщаване на идеите на неолибералното Отворено общество? Омраза не е точната дума, господин Николов.
Да продължим с мнението на Боян Пенев от 1924 година, цитирано от Тони Николов:
Със своите твърде повърхностни образователни стремежи, с равнодушието си към всяка духовна проява нашата среда, която обича понякога да говори реторично за духовен прогрес, всъщност се прекланя само пред материалното благо – пред него само благоговее. В други блага тя не вярва и не иска да ги дири. С българската наука не е в никакво съприкосновение – и не науката ни е виновна за това – българското изкуство я интересува толкова, колкото и изкуството на някое съвсем далечно племе, покрай българската книга минава съвсем равнодушно – нашият писател би бил трогнат, ако поне с един благосклонен поглед бъде удостоено делото на неговото вдъхновение.
Коментар: Първо да попитаме г-н Николов за какви повърхностни образователни стремежи става дума. Например за стремежите на току-що приети студенти в Софийския университет да се научат да пишат без правописни грешки, като за целта им се организират образователни курсове?
Относно равнодушието към всяка духовна проява на нашата среда, която обича понякога да говори реторично за духовен прогрес, всъщност се прекланя само пред материалното благо – пред него само благоговее?
Коментар: За равнодушие днес към соросоидните неолиберални духовни прояви и дума не може да става, особено имайки предвид, че темата за духовния прогрес е изключително опасна. По простата причина, че всеки прогрес по принцип, в истинския смисъл на думата, предполага предизвикателство към статуквото, което при свирепстващата неолиберална диктатура е еквивалентно на интелектуално самоубийство.
Алтернативата? Алтернативата е демонстрирана на ниво всекидневие. Достатъчно е да следите какво се публикува в медиите. Например как се краде от мало и голямо, от празни буркани за цветя от гробищата до милиони и милиони само с един подпис на държавни документи; всичко това извън така наречения културен живот. За него, в сравнение, информацията е доста оскъдна. Защо? Защото даже от соросоидна гледна точка икономическите мащаби не са тези. С една дума - чиста финансова трагедия ви чака по пътя на т. нар. духовен прогрес. Алтернативата е очевидна.
Общите цели бързо и неусетно се размиха в хоризонта на новия век след завръщането ни в обединена Европа и приемането в Северноатлантическия пакт. Днес дори тези ни постижения се поставят под въпрос от една четвърт от съгражданите ни. Дали заради сляпо русофилство, дали заради общо омерзение. Част от тези хора са носталгици по соц. миналото, което си спомнят в небивало светли краски. Други, които не са го живели, си го представят още по-сияйно – като блажена Аркадия на безвремието, където от небето са падали евтини вафли, с пълна „безплатност“ и „неработене“. И най-лошото е, че истинският разговор за това „соц. минало“ така и не се състоя. В момента две големи групи от българското общество се замерят с реплики из социалните мрежи, а останалата една трета им се чуди какъв е проблемът.
Коментар: Разговорът за това „соц. минало“ не се състоя, защото никак не е изгодно в днешно време. Друго обяснение просто няма. Каквато и тема да се избере, например брой на населението, промишленост, селско стопанство, наука, образование, здравеопазване... веднага се появяват руски агенти и започват да пробутват в дискусията количествени данни от 1989 и от 2023 за сравнение, за всяко едно нещо. И разговорът просто спира. А често и само с един телефон. Та така: за съжаление Големият постмодерен и неолиберален разказ за т. нар. „соц. минало“ все не може и не може да се напише. Не само това - вече не може и да се говори за Голям разказ. Надежда все пак има – чакаме да бъде свален поредният двойник на Путин. Тогава – да!
За двете ни големи постижения - завръщането ни в обединена Европа и приемането ни в НАТО, може да се каже, че са изключителни постижения. И то практически без усилия - само с един подпис!!! Има един малък проблем, който обикновено се дискутира от политиците в кварталните кръчми: В каквато и организация да влезе България – тя се разпада. Например Османската империя и Варшавският договор. Още - разпадането на СССР можело да стане двадесетина години по-рано, ако България била приета за съюзна република по предложение на Тодор Живков, а не да сме чакали Горбачов да се натутка. Трезвата професионална неолиберална гледна точка обаче е следната: “Не трябва да се обръща внимание на пиянски истории!”
Навремето причините са били в разлома между София и провинцията, в противостоенето между столичното и извънстолично мислене. В това, че има „няколко Българии“ – и като начин на мислене, и като противопоставяне едни срещу други:
Провинцията е обикновената обстановка на тая тиха трагедия. Трябва да имаш изключително съзнание и стоманена воля, за да се спасиш от ръждата на българската провинция. Печалното е, че и до ден днешен ние останахме с един-единствен център на духовен живот – София. Всичко се стреми тук.
Коментар: Днес проблемът провинция-София се решава с желязна ръка. Най-зловредната провинция, българското село (селянията), е на изчезване. И това е истинска културна неолиберална революция. Всичко е тръгнало да става софиянец. София е нараснала поне двойно, казват. Защото там имало работа. И култура, разбира се. Най-вече.
Боян Пенев от 1924 година: Не толкова за културата – каква е културата на София?
Господин Пенев, културата в София е на ниво. Неолиберална и може би даже вече постнеолиберална. Още - противостоенето между столичното и извънстоличното мислене вече се трансформира в интернет- срещу извън-интернет мислене. Преминаването от едното към другото мислене става със скоростта на светлината. Почти. Като тенденцията е извън-интернет мисленето да изчезне. В тази насока се работи усилено. За повече информация – Илон Мъск с неговите мозъчни импланти.
Руското културно влияние още от Възраждането е факт... В никоя друга страна не се говори толкова много за идеологии, учения и миросъзерцания – и струва ми се, никъде другаде не се наблюдава такова поразително отсъствие на практически смисъл. (Боян Пенев)
Този проблем вече се решава кардинално. Справка – Украйна срещу всичко руско. Предлагаме даже нова краткосрочна терминология, подчертаваща остротата на проблема: не Руско културно влияние, а Путинистко културно влияние. От ясно по-ясно. Така този многовековен проблем ще бъде решен веднъж завинаги: Следвайте украинския пример! И ще настане триумфът на практическата мисъл. И никаква друга. Практика-пари-практика!
Твърде много ни допада, за жалост, и руската инертност. Може би тук имаме работа с общославянско качество, особено силно проявено у русина....
Далечният идеал – смята Боян Пенев – би бил да победим сухия догматизъм. Да напуснем инертността (или, според Тони Николов, да се разделим със соцносталгията в нашия случай)... Възможно ли е това? Сигурно. Ала самият той (Боян Пенев) завършва есето си с уклончивото пожелание: „Да бихме могли!“
За инертността да се разделим със соцносталгията можем само да кажем “Бихме могли, но едва ли.” Причината? Най-професионални ежедневни усилия от страна на неолиберали и соросоиди да ни убеждават, че нашият живот вече e в почти пълен унисон с евроатлантическите ценности. Още съвсем малко усилия и...
От друга страна, инертността е незаменимо качество, що се отнася до отношение към различни и постоянно менящи се политически платформи с удивително еднакъв краен резултат: смяна на тези, които са се накрали, с онтези, които още не са. Просто да се чудиш на тези, които все още гласуват! В далечното соц. минало имаше подобни безмислици с подобен резултат: периодично сменяха келнерите по големите черноморски курорти, защото надписвали сметки. Ситуацията беше коментирана така от вездесъщите философи в кварталните кръчми: «Сменят тези, които крадат с едната ръка, с нови, които крадат с двете.»
С такъв инертен народ просто да се чудиш какви културни разговори да водиш: за култура на политиката ли или за политика на културата, за култура на икономиката ли или за икономика на културата...
Всъщност е разбираемо защо г-н Тони Николов е проявил такъв интерес към мнението на проф. Боян Пенев от 1924 година „Нашата интелигенция“ (сп. „Златорог“). Добре познат е феноменът цикличност в поведението на сложни системи, особено биологични. Оказва се, че в някои случаи една нация без особени усилия и без особени проблеми може да се върне стотина години назад.