На 12 декември 2023 г. в зала № 3 на Народното събрание (бившия Партиен дом) по инициатива на Коалиция „БСП за България“ бе проведено обсъждане на предложените промени в Конституцията. Залата се оказва препълнена с депутати и поддръжници на коалицията, депутати от Седмото велико Народно събрание, които са участвали в приемането и подписването на Конституцията през 1991 г., министърът на правосъдието, видни общественици, журналисти и др. Срещата бе ръководена от лидера на БСП г-жа Корнелия Нинова, която направи кратко встъпително изказване с акцент, че законопроектът не е подложен на широко обществено обсъждане и съгласие, включително без становища от всички заинтересовани съдебни и държавни институции. Министърът на правосъдието направи балансирано изказване във връзка с промените, приети вече на първо четене, като изтъкна, че между първото и второто четене депутатите и парламентарните групи имат възможност да правят редакционни бележки, да внасят предложения за отпадане на текстове и да правят нови предложения. Последваха критични изказвания почти по всички предлагани текстове. Особено внимание бе отделено на текстовете, касаещи съдебната система, взета на прицел от управляващото в момента парламентарно мнозинство, включително чрез изваждане на прокуратурата от Висшия съдебен съвет чрез създаване на прокурорски съвет, както и отпадане на функцията на прокуратурата за упражняване на общ „надзор за законност“ върху актовете и действията на държавните органи. С други текстове се цели неоснователното орязване пълномощията на президента във връзка с назначаването на служебни правителства, както и отпадане на изискването народните представители и членовете на Министерския съвет да бъдат само български граждани, т. е. да нямат двойно гражданство.
Като представител на ПП „Нова Зора“ участва адв. Тодор Предов, д-р по криминология, зам.-председател на партията. Той подчерта в своето изказване, че подробно становище и предложения от свое име и от ПП „Нова Зора“ е направил в статия, публикувана в бр. 46 на в-к „Нова Зора“ от 12 декември и предложи на вниманието на участниците основни общи бележки по законопроекта, които почти се покриват с посоченото по-горе. Наред с това адв. Предов предложи в промените да се включат и такива, които съвпадат с конгресните решения на ПП „Нова Зора“, като:
Първо: В чл. 42 да се създаде нова алинея, с която да се изисква легитимността на провежданите избори да зависи от броя на гласоподавателите (повече от 50 %), за да бъдат те легитимни, след като през последните години този праг не се постига;
Второ: В чл. 63 да бъде намален броят на народните представители от 240 на 180 предвид съкращаването с 1/3 на населението през последните 30 години и намаляване на разходите за издръжка;
Трето: Във връзка с предсрочното прекратяване на пълномощията на народен представител в чл. 72, ал. 1 да се включат две нови точки: т. 5 със следното съдържание: „При напускане състава на парламентарната група“, за да се преустанови т. нар. „политическото номадство“ чрез преминаване в друга парламентарна група или обявяване за „независим“; и т. 6.: „При отзоваване от гласоподавателите от неговия избирателен район“ .
Четвърто: В чл. 109 да се създаде нова ал. 2 със следното съдържание: „Те (членовете на МС) отговарят дисциплинарно, наказателно и граждански за провиненията си по служба“, което ще доведе както до по-добър подбор, така и към отпадане на отговорността на държавата за тяхната дейност.
Обсъждането получи широк отзвук в медиите и всекидневния печат.