Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 5 (30 януари 2024) МОЖЕ ЛИ ЖУРНАЛИСТЪТ ДА Е СЪВЕСТТА НА ОБЩЕСТВОТО?

МОЖЕ ЛИ ЖУРНАЛИСТЪТ ДА Е СЪВЕСТТА НА ОБЩЕСТВОТО?

Е-поща Печат PDF

 

Като си помисли само човек: в нашата история журналис­тиката е основана, създава­на и утвърждавана от тол­кова светли и неповторими име­на на писатели, борци за свобода и справедливост, майстори на слово­то: Иван Богоров, Георги С. Раков­ски, Петко Р. Славейков, Любен Ка­равелов, Христо Ботев. Те влагаха в своето журналистическо творчество всичката си любов към народа и с ця­лата си същност призоваваха народа да извоюва своята свобода, за да за­живее достойно, почтено, самосто­ятелно. И така го въздигаха, възвишаваха го, възвръщаха дос­тойнството му и му вдъхваха самочувствие и себеуважение. Те знаеха, че вестникът е създаден, за да информира читателите си за достоверни факти, процеси и явления, за постиженията и про­валите на хора, държави, общества; за пропаганда и идеология. Но и да възпитава в морал и нравственост, в естетически вкус, соци­ална чувствителност, любов към народа и отечеството.

Тогавашните образовани хора, които са четели вестници, са зна­ели и вярвали, че във вестника могат да намерят отговорите на въпросите, които ги измъчват; но и да прочетат истината за жи­вота, за да вървят след нея. Те не са били наивни, а душевно чис­ти, изпълнени с пориви и желания за промяна и духовен възход.

Когато те информират хора от ранга на вече споменатите; кога­то за тебе пишат най-големите български писатели и интелектуал­ци, най-образованите хора, най-великите българи, нямаш основа­ние да се съмняваш нито в достоверността на информацията, нито в чистотата на словото, нито в силата на идеята за национално обе­динение и освобождение. повече източници на инфор­мация, защото този, който са имали образованите хора, е бил достоверен, точен, прове­рен. И достатъчен! Не е било нужно друго мнение, защото българинът е бил убеден, че това, което му дават великите български журналисти, е дос­татъчно, за да получава от ис­тината на вестника знания как­во става по света и в отечество­то и какво трябва да се направи, за да бъде народът свободен.

Да те информират досто­верно, е истинската свобода. Дори и от един източник. За­блуда е, че когато имаш пове­че източници, ще знаеш пове­че. Повече източници съвсем не означава повече истина и достоверност, а още илюзии, съмнения, колебания и лута­ния в дебрите на фактите.

Първомайсторите на бъл­гарската журналистика са и творците на българския кни­жовен език. В своите статии и вестникарски публикации те създадоха образци на българ­ското слово, богато на думи и понятия, на смисъл и дълбо­ко мислене. Нима можеш да се съмняваш в такива хора и да ги подозираш в користни манипу­лации, лъжи, измами, издева­телства над словото?!

Много време изтече от това велико начало на бъл­гарската журналистика. Про­мениха се нравите; друг стана вестникът и неговите събра­тя, наречени средства за ма­сово осведомяване. Други са и хората, които ги списват и които се наричат журнали­сти.

Медиите днес не толко­ва осведомяват, колкото об­себват човешкото съзнание и превръщат в свой раб все­ки, който ги чете, слуша и гледа. Силата им е невиждана, непо­зната преди. Днес да ги владе­еш и управляваш трябва да си не майстор на словото, почтен човек, ярка и авторитетна лич­ност, а владеещ уменията на масовата психология и пове­дението на тълпата.

Да владееш подобни уме­ния не означава, че пишеш красиво, точно, ясно, вдъ­хновено, а притъпяваш съз­нанието на хората, елемен­таризираш посланията, осво­бождаваш от мисъл фразите и посланията си. Когато те четат, читателите трябва да се преда­ват в твоята власт, а не да раз­съждават. Могат да се смеят, да повтарят до втръсване банал­ни думи и изрази, да се опиват от „успехите“ на новите герои на нашето време и да мечтаят да станат един ден като тях. И толкова. Тяхното мислене е в рамките на стилистиката на ме­диите и толкова. А броят на ду­мите, с които да си служат, не надхвърля броя на думите, упо­требявани от медиите.

Пиша това с искрена и не­утешима болка. Това катастро­фално отдалечаване на днеш­ната журналистика от нейно­то светло и гордо начало не е по желание и настояване на самата журналистика.

ХХ век направи много бла­годарение на триумфа на т. нар. „масова култура“ за про­фанацията на личността и за потискане на нейните съпро­тивителни сили и творчески за­ложби. За постигането на тази пъклена цел успешно бе използ­вана журналистиката и сред­ствата за масово осведомява­не. Днес виждаме резултата от тази грандиозна инжене­рингова операция върху чо­вечеството, за да се запази не­покътната нито за миг власт­та на капитала и окончателно да се освободи светът от воля­та на революцията, недовол­ството, желанието за радикал­на промяна на обществената система. Успехът е зашеметя­ващ.

Журналистиката и журна­листите, дори и тези, които са от най-висок ранг, не можаха да устоят на коварното настъп­ление на новата идеология и рухнаха под товара на огромно­то социално и идеологическо из­питание.

Сега настъпва ново време, което ще направи цялостна ре­визия на миналото и ще устано­ви нов световен ред. Това ще се отрази и върху журналистиката и средствата за масово осведо­мяване като глобална и нацио­нална система на формиране на общественото мнение. Да се на­дяваме, че рецидивите на ми­налото ще бъдат бързо отстра­нени и ще заживеем отново в нормална и почтена медийна среда. Тогава отново трябва да се проявяват уменията и даро­ванията на истинските журна­листи, толкова жестоко потис­кани и отнемани от уродливата система.

Когато това стане, ще при­добием и ние, читателите, са­мочувствието да претендира­ме журналистът да си възвър­не предишното положение на съвест на обществото. Защото това ще помогне и на нашия народ да поеме верния път и да го извърви с високо вдиг­ната глава, уверено и без неу­добства и комплекси за мало­ценност.

Но това ще бъде после, в друго време!