Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2024 Брой 21 (28 май 2024) За ареста на генералите

За ареста на генералите

Е-поща Печат PDF

- Наистина не бих искал да огорчавам никого, но назнача­ването, отстраняването, аресту­ването на министри и генерали изобщо не означава това, което обикновените граждани виждат в тези събития...

- А какво виждат граждани­те?

- Надежда за възстановяване на справедливостта. Това е основ­ната движеща сила на руската на­ция. Ако нещо се случва в богос­пасяемото Отечество и сега, и ви­наги, и во веки веков, то е изклю­чително под този лозунг.

- Какво се случва, когато един чиновник бъде свален или вкаран в затвора и е назна­чен друг?

- Прехвърляне на контрола върху ресурсите и паричните по­тоци от една властова група към друга. Преразпределение на ад­министративния ресурс. Е, спра­ведливостта в политиката е чисто приложен продукт, защото тези, които ги заместват, по правило не са никак бели и пухкави. Как­то казва генералисимус Суворов, всеки интендант след петгодиш­на служба може да бъде обесен без разследване и ще има при­чина за това. И ние наблюдаваме ротацията на тези интенданти, без да променяме самата систе­ма, така че високопоставените ос­тавки и затворите рядко водят до фундаментални промени. Жалко.

- За тях е нужен Сталин!

- Ще те разочаровам втори път. Сталин също не успя да се справи с този проблем и истори­ята на СССР е хроника на интри­ги, конспирации и дворцови пре­врати с различна степен на успех, където същата борба за власт, както при царския режим, беше прикрита чрез възстановяване на реда, възстановяване на справед­ливост и изграждане на комуни­зъм.

- В СССР разстрелваха руш­ветчиите и измамниците!

- Да, вчерашните революцио­нери решиха проблема с прера­зпределението на властта по та­къв брутален начин. Само ако взе­мете сухата статистика, се оказва, че броят на екзекуциите въобще не е намалил броя на злоупотре­бите. Системата се възпроизвеж­да автоматично. Подкупникът от чуждата група е заменен от свой и всичко продължава да работи както преди.

- Съветските лидери, въпре­ки всичките си недостатъци, не водеха толкова провокативен, луксозен начин на живот като сегашните слуги на народа.

- Зависи с какво го сравняваш. Леон Троцки, който заемаше цар­ските покои, Фьодор Разколни­ков, който превърна царската яхта „Межен” в лична собстве­ност, съпругата му Ляля Рейснер, прототипът на комисаря в пиеса­та на Всеволод Вишневски „Опти­мистична трагедия”, който има­ше цял гараж с коли и организи­ра великолепни приеми в Адми­ралтейството - всички те на фона на гладуващата Русия изглежда­ха много бляскаво. Самата Лари­са Михайловна говори определе­но и открито за това: „Ние строим нова държава. Нашата дейност е творческа и затова би било лице­мерие да си отказваме това, кое­то винаги им отива на хората с власт.” И никой не я изгони от партията, нито я вкара в затвора за това.

Така че точно тези хора, раз­делени на кланово-олигархични групи, плетящи отчаяни интриги, се гонеха, затвориха и дори се за­стрелваха. И всичко това в името на тържеството на правдата и под аплодисментите на трудещите се.

Нека обаче обобщим. Дали при царя, при КПСС или сега, властта е комбинация от някол­ко феодално-олигархични гру­пировки. Постоянно конфликту­ват, плетат интриги и постоянно се борят за влияние. Преразпре­делението на контрола върху фи­нансовите потоци, администра­тивните и материалните ресур­си тече непрекъснато. Министъ­рът и генералът в тази система са предимно представители на една от тези групи, натоварени да кон­тролират финансовите потоци, захранващи тази група. Преуве­личаването на лукса, умишлено бляскавото поведение е сигнал към другите феодално-олигар­хични групи за статуса им, кой­то позволява подобно поведение въпреки законите, приличието, морала и етиката. Оставка, арест, затвор са естественият риск да си на върха на хранителната вери­га, когато кланът ти загуби влия­ние...

- Толкова ли е безнадеждно всичко?

- Ако вземем мечтата за елит, освободен от седемте смърт­ни гряха, тогава да. Няма такова нещо. Болшевиките вярваха, че щом частната собственост бъде премахната, самата същност на човека ще се промени необрати­мо. Не бе лоша идея. Жалко, че не се получи. Човек ще бъде погъл­нат от страстите си, независимо от формата на собственост вър­ху средствата за производство, и ще се държи прилично в резултат само на възпитание или под за­плаха от наказание.

- За какво да мечтаем тога­ва?

- Лично аз се надявам, че под натиска на агресивната външна среда, под заплахата от унищоже­ние, която англосаксонците не­прекъснато заявяват, в Русия ще възникне и изкристализира елит, вярващ, че ограбването на Запада ще бъде по-лесно, по-безопасно и по-изгодно от ограбването на собственото си население. За мен лично това ще е достатъчно

В заключение: Както казва Хермес Трисмегист – Каквото горе – такова и долу. Перифра­зирайки – Каквото там, такова и у нас...