При толкова „свобода на медиите“, за да научи българският консуматор на „евроатлантически ценности“ какво става в страната му и на Стария континент, трябва да чете американски публикации като долупредставената. Така разбираме, че нашите проукраински шарлатани, деклариращи неизменно как България ще помага на Зеленски да доразруши Украйна в една безнадеждна война срещу Русия, вървят по същия път, който доведе до Народния съд управниците ни преди 9 септември 1944г.
Освен разобличаването на лъжата, че на тези европейски избори нищо не се е променило по отношение на войната в Украйна и Урсула фон дер Лайен отново ще седне на председателския стол в ЕК, американското издание The American Conservative, публикувало коментар за провала на политиците от мейнстрийма на Европа, ни уведоми за още една проява на атлантическия слугинаж. Става дума за изложбата в един музей във Вашингтон, посветена на жертвите на българския комунизъм. Тя, естествено, е реализирана с помощта на фондация „Америка за България“. По-неприятното е онова, което българският посланик във Вашингтон Георги Панайотов е казал при откриването на поредната антиисторична манипулация. Според коментара на Анастасия Калиабакос и Мейсън Летю Сталлинг Панайотов обявил, че Русия е „заплаха“ и „опасност“ с оглед на текущата война в Украйна. „Ние бяхме демокрация преди Втората световна война и знаем какво е това“, лъгал на поразия българският амбасадор. И сравнил съпротивата срещу българския комунизъм с тази срещу Османската империя. За наш срам госпожа Калиабакос отбелязва, че Панайотов „забравил да спомене, че българската свободата е извоювана от Руската империя“. Що се отнася до нашата „демокрация“ по времето, когато според Антон Страшимиров „клаха народа си, както турчин не го е клал“, от 19 май 1934 г. имаме забрана на политическите партии, поредното суспендиране на Търновската конституция, Закон за защита на нацията, депортация на близо 11 000 евреи от Беломорието и Македония, превозени под българска охрана и с вагони на БДЖ до пещите в Треблинка и Освиенцим. А от 1 март 1940 г. сме съюзници на нацистка Германия, като впоследствие сме обявили война на Америка и Англия. Благодарение на това София е разорана от бомбите на днешните ни съюзници в НАТО. И за разлика от Панайотов турчинът Мехмет Али Гюллер запита във връзка с честванията на 80-годишнината от десанта в Нормандия на 6 юни 1944 г.: „Кой спаси Европа от нацистите?“ И отговори, че Европа беше спасена от нацистите от съветските работници. („Джумхуриет“,10.6.2024). Какво търсеше на тези чествания украинският президент Володимир Зеленски, чиято страна се сражаваше в състава на Съветската армия? А формированието Трети Украински фронт мина през България и към него се присъедини Първа Българска армия, написала Дравската епопея. Срам, голям срам за целия български народ е този наш посланик, който вероятно е издънка на старата комунистическа номенклатура! Ето един дипломат, който отдавна е изгубил правото да представлява България! Господа Радев и Главчев, изпратете го да воюва за Украйна и Зеленски. Понеже беше за кратко служебен министър на отбраната, може като Тагарев да съветва украинското военно министерство, оглавявано от кримския татарин Рустем Умеров. Което се е превърнало в развъдник на корумпирани чиновници. Но това са щрихи от пейзажа. Вижте какво пише Дейвид П. Голдман за европейските избори.
Европа гласува срещу
войната в Украйна
Дейвид П. ГОЛДМАН
Малко преди гласоподавателите да нанесат зашеметяващ удар на партиите от истаблишмънта на изборите от 9 юни за Европейски парламент, вътрешни анкетьори на общественото мнение за Алтернатива за Германия АзГ съобщиха, че войната в Украйна била върховна грижа за германските гласоподатели. Двадесет и шест процента от респондентите казаха, че „осигуряването на мира“ е тяхната грижа номер едно, следвана от социалната сигурност (23%) и имиграцията - 17%, според един вътрешен документ на АзГ.
Партиите на мира в Германия - АзГ и левият Алианс на Сара Вагенкнехт - спечелиха 16 и респективно 6 процента от вота, докато управляващите социалдемократи получиха едва 14 процента, а Зелените - сега най-гласовитите поддръжници на войната в Украйна - паднаха на 12 процента от 20,5 процента на изборите през 2019 г.
Президентът на Франция Еманюел Макрон, най-нетърпеливият европейски лидер да изпрати войски в Украйна, претърпя изненадващо унижение. Неговата партия получи по-малко от 15% от вота, докато крайнодесният Национален сбор спечели 31%. За разлика от Германия, където партиите на мира бяха най-големите победители, френската десница промени своята позиция за войната в Украйна. Но репутацията на лидера на Европа, най-много желаещ да ангажира западни войски, е един измерител на антивоенното настроение.
ВОТЪТ В НЕДЕЛЯ БЕШЕ ПРОТЕСТ, НО ВСЕ ОЩЕ НЕ Е РЕВОЛЮЦИЯ.
Националноконсервативните партии на Западна Европа изхвърлиха едностранната антиимиграционна плесен, но все още не са готови да управляват съответните си страни. В Източна Европа Унгария, Словакия и Сърбия формират антивоенен блок, към който е възможно да се присъедини Чешката република след изборите през октомври 2025 г. Още повече че политическото земетресение, което удари Европа в неделя, може да има далеч стигащи последици преди края на тази година.
Следващият километричен камък за националконсерваторите на Европа идва през септември с местните избори в три германски провинции - Саксония, Бранденбург и Тюрингия, където АзГ води решително. Партиите от истаблишмънта на Германия декларират, че при никакви обстоятелства няма да формират коалиция с АзГ, но едно възможно мнозинство на АзГ в три германски провинции може да пробие блокадата.
Коментатори от мейнстрийма отхвърлят националконсервативния прилив в Европа като болезнен отговор на имиграцията, но данните показват противното. Електоралното земетресение в неделя беше отговор на загрижеността на гласоподавателя относно заплахата, че войната в Украйна ще ескалира в един европейски конфликт.
Европейският парламент има ограничени пълномощия и германката Урсула фон дер Лайен, политик от истаблишмънта, ще запази едно мнозинство въпреки популисткото надигане. По-важното е, че Европейският парламент като такъв е тектоничното превключване в националните политики в най-големите страни на Европа, Германия и Франция.
Само 30 процента от германците гласуваха за социалдемократите, зелените или свободните демократи, партиите които формират управляващата коалиция. Тази, която се представи най-зле, беше Зелената партия с 12 процента от вота, спад от близо 20 процента на изборите за Европейски парламент през 2019 г. Социалдемократите, някога най- голямата партия на Германия, имаха само 14 процента. Една нова партия, сформирана от Сара Вагенкнехт - съпругата на бившия лидер на лявата СДП Оскар Лафонтен, взе 6 процента. Малката Свободна демократична партия влезе със само 5 процента, точно на ръба за парламентарно представителство.
Ако тези числа се запазят до следващите национални избори на Германия през октомври 2025 г., няма политическа аритметика, с която партиите от истаблишмънта биха могли да формират едно парламентарно мнозинство. Християндемократите, водени от бившия изпълнителен директор на Blackrock - Фридрих Мерц, заемат една по-ястребова позиция към Украйна от управляващите социалдемократи, които отказаха да изпратят „треньори“ на Украйна, или да й предоставят термански крилати ракети „Taurus“, за да бие цели във вътрешността на Русия. Но една коалиция CDU/ CSU (ХДС/ХСС) със Зелените би имала само 42 процента от парламента. Свободните демократи може да не преминат 5- процентовата бариера и да изпаднат от Бундестага. Теоретично е възможно за разбитите партии от мейнстрийма да формират едно правителство с незначително мнозинство, но страната във всички отношения би била неуправляема.
Ето защо септемврийските местни избори могат да станат повратна точка в германската политика. В Саксония, най-голямата източногерманска провинция, АзГ стана първа на европейските парламентарни избори с 31,8 процента от вота, а християдемократите са на второ място с 21,8 процента. В Тюрингия АзГ има 30 процента, а Алиансът на Сара Вагенкнехт има 16 процента, срещу само 20 процента за християндемократите и 7 процента за германската SPD (СДП). Тя води също така с 25 процента от вота в Бранденбург. Съвсем възможно е АзГ и партията на Вагенкнехт да имат достатъчно гласове, за да управляват една или повече от тези три провинции. По-вероятно е една от основните партии да разкъса блокадата и да сформира управляваща коалиция с АзГ.
Успехът на АзГ на изборите в неделя е още по-забележителен след месеците на очерняне от германската мейнстрийм преса и агенциите за сигурност. Еквивалентът на ФБР в страната, Федералното бюро за защита на Конституцията, етикетира по-рано тази година АзГ като „крайно дясна екстремистка организация“. АзГ даде под съд правителствената агенция, но загуби делото в Административния съд на 13 май. Водещият кандидат на АзГ за Европейския парламент Максимилиян Кра ( интервюиран в това издание миналия октомври) отнесе повече критики, отколкото която и да било политическа фигура, да не назоваваме Доналд Тръм. На 23 април един нает в парламентарния офис на Кра беше арестуван за уж шпионаж за Китай; впоследствие „Билд Цайтунг“ разкри, че така нареченият шпионин, натурализиран германец от китайски произход, е бил дълго време информатор на службите за сигурност на Германия.
„Дер Шпигел“, топновинарският седмичник на Германия, озаглави една публикация за АзГ на 26 април „Голамата измяна“, твърдейки - без никакво доказателство - за плащания от Москва и Пекин. „АзГ се представя като патриотична“- декларира Шпигел, но възможни плащания от Русия и уж един китайски шпионаж ги показват като изменници на тяхната страна“.
Очернянето на АзГ последва познатия ръкопис за Русия гейт на Тръмп, увеличен чрез ехо камерата на германските медии месец преди изборите. Въпреки това АзГ се представи по-добре на изборите в неделя, отколкото очакваше нейното ръководство. Най-важното, много млади германци гласуваха за АзГ, както и за християндемократите. Тези 30 процента от младежкия вот според екзитполовете, отразяват дълбоката неудовлетвореност сред младите германци
ТЕ НЕ ЖЕЛЯТ ДА ХОДЯТ НА ВОЙНА
ЗАРАДИ УКРАЙНА.
Те се сблъскват с агресивни имигрантски банди в ежедневния си живот. И роптаят за 3000- те евро на месец Bürgergeld, или изплащането на социална помощ, която тяхното правителство дава на четиричленно семейство: повече от онова, което един обикновен дипломиран от университет носи у дома след изплащането на данъците. Три четвърти от получателите на Bürgergeld са чужденци.
«Защо има такава негативна реакция от някои към АзГ?” туитна Илън Мъск на 9 юни. «Те продължават да казват «крайно дясна», но политиката на АзГ, за която аз съм чел, не звучи екстремистки. Може би аз пропускам нещо.“ Обидата към АзГ не е заради десния екстремизъм, а заради нейната промоция на германския суверенитет вместо един атлантически дневен ред.
При един обмен на мнения през август 2023 г. с Тъкър Карлсън премиерът на Унгария Виктор Орбан отбеляза, че неуспехът на Германия да разубеди Съединените щати относно бомбардирането на газопровода „Северен поток“ беше „фактически доказателство за липсата на суверенитет“. Унгарският премиер-министър говореше с уточнението: Американската дълбока държава има необикновено влияние в службите за сигурност на Германия, медиите, тинктанковете и други институции на обществения живот. Съединените щати имат само 38 000 военни в страната, по-малко от 200 000 в пика на Студената война, но виртуалната окупация си остава.
Политиките на АзГ не могат да бъдат класифицирани в про, или антизападните категории. Нейните лидери са съгласни с унгарския Орбан относно безсмислието на украинската война. Подобно на Орбан АзГ изрази твърда подкрепа за Израел в конфликта в Газа. Тя е отворена за търговия и инвестиране с Китай, но социалдемократическият канцлер Шолц е този, който взе дузина германски изпълнителни директори в Пекин в средата на април.
Повечето лидери на АзГ са бивши християндемократи, които се идентифицират с партията на късния Хелмут Кол, недооценения канцлер, който председателстваше повторното обединение на страната. При 16-годишното царуване на Ангела Меркел CDU дрифтна наляво, подкрепяйки масовата имиграция „Ние можем да се справим“ от 2016 г. и закривайки ядрената енергетика на Германия, за да успокои зелените.
АзГ иска да бъде партията, която християн демократите би трябвало да бъдат. Някои от нейните топ лидери признават, че тя няма още дълбочината на лидерството да управлява. „Това е маратон, а не спринт“, ми каза един лидер на АзГ. Нейните вероятни изборни победи в трите провинции, които ще гласуват през септември обаче, ще дадат на АзГ първия шанс да вземе властта на ниво провинция. Лидерите на АзГ се надяват, че това ще подготви партията да управлява на национално ниво.
The American Conservative, 12.06.2024