Българите си спомнят разказа на Чудомир „И я че изокам некой ден“ с внезапните откровения на писаря бай Мильо (в деня на неговото пенсиониране) за царящата корупция във ведомството.
Подобен ефект имаше произнесената на 25 февруари т. г. реч от американския икономист Джефри Сакс пред Европейския парламент. За разлика от случая с бай Миле обаче никой не се усъмни в психическото здраве на Сакс, защото последният беше прекарал 36 години като съветник на правителствата в почти всички нови демокрации от Източна Европа.
Неговият европейски път започва през далечната 1989 г. като проповедник на либерализма и съветник на полското правителство. През 1990 г. е съветник на Горбачов, а през 1991 г. – на Елцин. От 1991 до 1993 г. работи с президента Кучма в Украйна. През 1993 г. помага на Естония и някои балкански страни (Словения) да въведат своя национална валута.
От собствен опит Джефри Сакс се убеждава, че при неолиберализма т. нар. „операции по смяна на властта“ и разширяването на НАТО няма да спрат, докато не се постигне разпадането на Руската федерация. Опитва се да вразумява украинските лидери след 2014 г. да спасят територията си и да останат неутрални. Опитва се да прави същото и с лидерите на ЕС, като перифразира Кисинджър, повтаряйки мисълта му: „За Европа да бъде враг на Съединените щати е опасно. Но да бъде приятел е смъртоносно“. Опитва се да обясни на Джейк Съливан, че националната сигурност на САЩ не зависи от Украйна и че Русия е готова не за експанзия, а за мир на база автономия за Донбас.
Напразно. Доктрината на лорд Палмерстон от времето на Кримската война е продължена с безалтернативно следване на доктрината Монро, според която „към 2010 г. Украйна трябва да бъде приета в НАТО“ и заедно с другите членки на НАТО (включително България) да блокират Русия в границите на Черно море.
В речта си Джефри Сакс е безмилостен към световния хегемон. Според него от президентството на Клинтън започва ерата на некомпетентност в правителствата на САЩ. „Войната в Украйна се разпали заради глупостта на Байдън и корупцията в правителството му“ – твърди той. Този съвременен мъдрец с визия е категоричен, че с политически решения „Европа прави грешка след грешка и няма бъдеще с този политически елит“.
„Всички нас ни очаква увлекателно приключение“, завършва иронично Джефри Сакс пред потресените евродепутати.