Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2025 Брой 14 (8 април 2025) Особености на ловния сезон

Особености на ловния сезон

Е-поща Печат PDF

Особености на ловния сезон

Сергей Караганов

 

- Добро утро, г-н Караганов. Радвам се да поговорим. Да започнем с изявлението на нашия премиер Киър Стармър, който каза, че руснаците си играят игрички във връзка с прекратяването на огъня. Наистина ли играете такива игри?

- Не, не играем подобни игри – такива като шах или покер, които ни отвличат от реалните проблеми. Ние сме сериозно настроени с пълна решимост и отговорност да намерим изход от тази задънена улица, като разглеждаме различни стратегии и подходи. Но ще правим това така, че да служи на нашите интереси, да кажем - на икономическите и политическите, а не на интересите на господин Тръмп, още по-малко на вашите европейски или украински протежета.

- И за да поясним  - какви са всъщност вашите интереси? Вие не искате да видите една независима и суверенна украинска национална държава, когато всичко това свърши, нали?

- Ние искаме да сломим волята на европейските елити, които за трети път през един век заради своите провали и желанието да ги прикрият тласкат света към световна война.

Тези елити, движени от жаждата за власт и контрол, вече на два пъти през миналия век довеждаха света до катастрофални последици и сега за трети път поставят под заплаха мира и стабилността. Това е основната причина, поради която се борим с тях, за да предотвратим повторението на трагедиите от миналото и да защитим бъдещето на нашия свят.

Второ, ние искаме да победим именно тези елити, а не европейските народи. Надяваме се да не ги хвърлят в месомелачката, както направиха това с украинците. Но трябва да победим този украински режим.

- Вярно. Нека уточним някои неща, които казахте. Вие твърдите, че Русия иска да сломи волята на европейските нации за трети път през един век. Това означава ли, че обвинявате европейците в провокиране на конфликта с Русия?

- Да, европейците бяха основната движеща сила, която подтикваше разширяването на НАТО. Американците също са виновни. Но сега те разбират натиска и започнаха да отстъпват.

- Да, обаче Русия беше тази, която нападна Украйна.

- Извинете, но ние лично ви казвахме в продължение на много години – 27 и повече, че ако НАТО се разшири до границите на Украйна и близо до Русия – въпреки всички обещания – война ще има. Единственото, за което съжалявам, е, че чакахме твърде дълго и твърде дълго вярвахме на нашите европейски съседи.

Трябваше да го направим много по-рано, отколкото се случи. Тогава щеше да се пролее много по-малко кръв.

- Но членството на Украйна в НАТО беше премахнато от дневния ред, както заявиха американците, подчертавайки необходимостта от поддържане на стабилност в региона. Европейците не се съпротивляваха на това. И дори самата Украйна изглежда призна, че няма да бъде член на НАТО, предвид настоящите обстоятелства и натиска от страна на Русия. Така че то изглежда като отстъпка на Русия, която отдавна се противопоставяше на разширяването на НАТО на изток.

- Това е една стъпка, но преди всичко ние не се доверяваме на европейците, които много дълго, в продължение на години, ни заблуждаваха.

Второ, трябва да има пълна демилитаризация на Украйна без тежко въоръжение и военна техника.Трето, трябва да се проведе денацификация на Украйна и да се смени този неонацистки режим, който бе установен с помощта на западните спонсори.

- Това, което вие наричате неонацистки режим, бе демократично избрано правителство, дори повече, отколкото може да се каже за правителствата на Русия.

- Хитлер също бе избран демократично, Мусолини също.

- Да, добре, но украинският народ плати за нахлуването на вашата страна с кръвта си и с много средства през последните две години. Те нямат намерение да се предадат доброволно. Те нямат намерение да се подчинят на волята на Москва, нали?

- Немците, които бяха опиянени от нацистите, също не искаха да се подчинят на волята на Москва.

- Добре. Тогава къде виждате края на всичко? Нека да започнем с възможното разгръщане на европейските миротворци на украинска земя в бъдеще или при определени условия, например ако бъде постигнато примирие. Бихте ли приели такава провокация?

-Първо, никакви европейци никъде. Вие трябва да бъдете отблъснати колкото се може по-далече от центъра на световната политика. Европа е била източник на всички световни проблеми през последните 500 години.

- Какво имате предвид под отблъснати? За какво говорите?

- Европа е агресор, основен виновник за серийните геноциди през последните няколко години. Позволете да ви напомня например, че те изнасилиха Югославия през 1999 г. След това повечето европейски страни от НАТО нахлуха без предупреждение и унищожиха тази земя. След това през 2011 г. имаше още една агресия против Либия. Сега либийската страна тъне в разруха и хората продължават да умират. Така че Европа трябва да бъде отстранена колкото се може по-далече. Или просто трябва да смените своите елити, които водят народа ви като пушечно месо в тази ситуация към поредната световна война. Аз не бих искал да ви се меся в работите, но смятам че…

- Що се отнася до споменатите войни, много от тях, както правилно отбелязахте, бяха погрешни по своя избор. Напълно съм съгласен. Но пък след това имаше такива събития като руското нахлуване в Чечня, Грузия, сега - Украйна, които много хора разглеждат като разширяване на руската територия извън пределите на естествените й граници. Та къде сме ние в този важен въпрос?

- Това бяха въстания, поддържани от Запада. Чечня беше част от Русия, а Грузия нападна Южна Осетия, като уби руските миротворци, които бяха миротворци на ООН, и бе наказана за това.

- А как стои въпросът с Балтика? Балтийските страни все повече се безпокоят, че Владимир Путин в някакъв бъдещ  момент ще нахлуе в тях и ще изпита решимостта на НАТО по член 5. Смятате ли, че балтийските страни трябва все пак да се намират под естественото влияние на Русия, или не?

- Аз съм казвал на лидерите на балтийските страни, че най-добрият начин да обезпечат своята сигурност, както и другите европейски лидери, е да имат добри отношения с Русия, а не да демонстрират войнственост. На нас не ни трябва повече земя, при положение че притежаваме огромно количество земя за нашето развитие. Например не ни трябва да нападаме Европа и никой в Русия не иска да прави това. Но ако една или две страни все пак заплашат нашата сигурност, те в крайна сметка ще пострадат.

- И как определяте заплахата за вашата сигурност?

- По същия начин както стана и с Украйна. Украйна беше милитаризирана и де факто погълната от НАТО. Те се готвеха за война. Всичките Мински споразумения бяха прикритие на подготовката за война, както признаха европейските лидери. Ако по границите си имаме мирни съседи, това безспорно е добре и способства за стабилността и процъфтяването. Но ако те представляват потенциална заплаха или опасност, това е съвсем друга история, която изисква особено внимание в подхода за решаване на възникналите проблеми.

- Разбира се, украинците твърдят, че те просто защитават своята суверенна територия. Те искат да живеят мирно в своите граници и да определят своето бъдеще, а не да оставят Москва да ги определя. Те по никакъв начин не заплашваха Русия. Беше точно обратното.

- Европа и НАТО заплашваха Русия от самото начало. Ние ви казвахме да спрете заради вашето желание да завземете нови земи и хора като евтина работна ръка. НАТО се разшири.

- Нима това не е параноя?

- Извинете, но твърде добре познавам историята. Ние ви казвахме това още преди 27 години, когато все още бяхме приятели - не отивайте по-нататък, иначе ще има война. Прекрасно си спомням този момент през далечната 2013 г., когато разговарях с група европейски лидери. Те обсъждаха участието на Украйна в ЕС и след това в НАТО. Казах им – обричате украинците на смърт. Вие обрекохте на смърт милиони хора. Аз наистина съчувствам на украинците, които бяха излъгани от съседите си. И то не за първи път.

- Ако Украйна преживее напълно този процес като независима държава, не в състава на НАТО, а в състава а ЕС, каква ще бъде реакцията на Москва?

- Не смятам, че ще бъдем доволни. Напълно възможно е да на не бъдем напълно доволни от тази ситуация, която се очертава в Европа, тъй като ЕС става все по- агресивен съюз, особено като се вземе предвид това, което става сега в Брюксел. Това не е толкова страшна заплаха за сигурността като НАТО, но става по-агресивна. Не мисля, че Европа ще приеме разрушената Украйна в Европейския съюз, като се имат предвид икономическите трудности, с които се сблъсква. Но ако това стане, трябва да настъпи пълна демилитаризация, никакво тежко въоръжение, и денацификация, за да бъдат осигурени мирът и стабилността на региона. Някои райони от Украйна като Донецк и Луганск, които исторически и културно са демилитаризирана зона без европейски войски. Наскоро г-н Путин заяви, че всички чуждестранни въоръжени сили на украинска земя няма да попаднат под международното право и ще бъдат разглеждани като терористи. Затова съветвам и всички онези, например онези, които смятат „да пътуват“ до Украйна, да бъдат много внимателни, защото те няма да бъдат считани за военнопленници. И няма да бъдат защитени от съответните конвенции за военнопленници.

-  Ясно. Това е доста сериозно заявление. Как мислите, дали рано или късно Русия ще бъде принудена да седне на масата за преговорите, за да обсъди някакво примирие? Защото самата Русия, макар че у вас всичко сега върви добре, не иска тази война да продължава вечно. Смятате ли, че Русия ще седне на масата за сериозни преговори, които обаче няма да включват някои от много крайните искания, които току-що изложихте.

- От самото начало ние призовавахме към наистина сериозни преговори. Но украинците и техните западни поддръжници ги блокирваха. Позволете да ви напомня, че ние постигнахме съглашение още в самото начало на конфликта. Но след това бившият британски министър-председател Джонсън отиде и убеди украинците да продължат активно да се сражават и да прекратят преговорите. Така че войната продължи с нова сила – отново и отново. Ние винаги сме готови за преговори, но и винаги ще имаме предвид нашите интереси и дългосрочните интереси на европейската сигурност и международния мир. Затова аз смятам, че трябва да победим европейските елити, които се държат самоубийствено и тласкат Европа и света към нова световна война, което е недопустимо. Слава Богу американците, нашите бивши врагове, надявам се, вече отново партньори, разбраха, че трябва да излязат от това блато.

- Правилно. Сега за президента Тръмп. Как го виждате в този момент – по-съгласуван с вашите интереси или с интересите на Европа?

- Аз мисля, че президентът Тръмп е съгласуван с интересите на Америка. Той разбира, че ако Америка продължи да участва в този конфликт, това ще завърши или с морална и стратегическа катастрофа като в Афганистан, или с ядрени заплахи на териториите на съюзниците им.

Основата е съвсем очевидна в Европа. Той изобщо не иска това. И аз прекрасно го разбирам. Затова американците започнаха постепенно изтегляне на войските си от региона даже още по времето на Байдън.

Байдън нееднократно се опитваше да провокира поредната спирала във военните действия и да прехвърли отговорността от Тръмп върху Путин, но и двамата много добре разбираха рисковете.

- Вие споменахте Афганистан. През 2021 г., когато американците спешно се изнесоха от Афганистан, това предизвика много спорове и обсъждания.

От друга страна, Съветският съюз имаше катастрофален опит за окупиране на Афганистан, който продължи много години. Наистина ли мислите, че ще успеете да удържите Украйна, няма ли да изпитате нещо подобно на Афганистан, но десет пъти по-лошо? Украинците, които не са били пленени или убити, ще се ви се съпротивляват с всички сили, използвайки всички достъпни средства и методи.

- Преди всичко искам да подчертая, че не съществува намерение за завземане на Украйна. Ние не се стремяхме към тази война, тя не ни беше нужна. Основният проблем беше милитаризацията и нацификацията на украинския режим, което предизвика сериозни опасения. Украйна винаги е била бреме за Руската федерация и Светския съюз с изключение на южните и източните райони, които исторически и културно са свързани с Русия. Сега, що се отнася за населението, което ще се присъедини към нас, позволете ми да ви напомня, че немците бяха повече отровени от нацистите, отколкото украинците. Ние заедно с вас ги освободихме.

- Може би ние виждаме света по различен начин, но все пак благодарим много, че се присъединихте към нас. Между другото, виждам зад вас на стената мечка, застреляна от вас.

- Сега не е ловният сезон, но все пак в определен момент съм си ловец.

- Вие май сте в ловно настроение.

- Сезонът още не започнал. Това са някои мои трофеи.

- Това са някои ваши трофеи. Благодаря, че дойдохте в нашата програма. Сезонът още не е започнал в Москва, но в други отношения изглежда вече е започнал. Беше интересно. Ние виждаме света наистина по различен начин и това изглежда е основният проблем за прекратяване на огъня.

Превод Уляна Петкова