Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2012 Брой 34 (2012) В ЧЕЛОТО НА ВСЕБЪЛГАРСКИЯ СВЯТ

В ЧЕЛОТО НА ВСЕБЪЛГАРСКИЯ СВЯТ

Е-поща Печат PDF

Тържествата послучай стогодишнината от откриването на гроба на хан Кубрат започнаха с посещение на представителна група от членове и симпатизанти на ПП “Нова Зора” от Плевен, Стара Загора и Казанлък

На 16, 17 и 18 август т. г. Малое Перешчепино, в Украйна, се оказа в центъра на всебългарския свят. Тук преди 100 години бе открит гробът на хан Кубрат, невероятно богата и уникална по рода си археологическа находка, която се оказа ключът към много въпроси без отговор от древната българска история.

 

Съкровището на хан Кубрат съдържа над 800 предмета, златото е повече от 25 килограма, а среброто е 75 кг, по думите на историка от Великотърновския университет доц. Пламен Павлов. “Мястото, на което е погребан хан Кубрат, е не по-малко свято за българите от гробовете на светите братя Кирил и Методий, връх Шипка или Велико Търново”, смята доц. Павлов. Още по-невероятна е историята на откриването на уникалното съкровище – съвършено случайно, на 12 юни 1912 г., от десетгодишното пастирче Фьодор Деркач, и на дълбочина от 0,20 м до 1 м в естествена пясъчна дюна. Едва през 1984 г. проф. Йоаким Вернер доказва изключителната историческа стойност на находката и я свързва с Кубрат, основателя на Велика България.

Във връзка със стогодишнината от откриването на лобното място на хан Кубрат край украинското село Малое Перешчепино се родиха няколко мащабни инициативи на българи – от днешна България, както и разпръснати по света български колонии.

На 16 август, благодарение на енергията и инициативността на г-жа Евгения Иванова, председател на партийната организация на ПП „Нова Зора” в Плевен, бе организирана група от 47 души симпатизанти и членове на ПП “Нова Зора” от Плевен, Стара Загора и Казанлък, която посети паметното място в Малое Перешчепино.

Групата бе посрещната от директора на Малоеперешчепинската гимназия Катерина Михайловна Верчук и от родолюбиви жители на селото. Посрещнати с хляб и сол, в училището се събраха домакини и гости, а развълнуваната г-жа Верчук заяви, че „вашият хан Кубрат ни е завещал съкровище, следователно вие сте наши и ние сме ваши. Ние сме едно”. Тази среща с представителната група на ПП “Нова Зора” всъщност даде и високия старт на тържествата в следващите дни.

При размяната на подаръци председателят на общинската организация на ПП „Нова Зора” в гр. Плевен г-жа Евгения Иванова връчи на домакините гилза с пръст от бойното поле на сраженията край Плевен на Руската освободителна армия през август 1877 г. На гроба на хaн Кубрат българската група ритуално раздаде хляб, донесен от гр. Плевен, и приготвен лично от Ценка Драгиева. На хляба е изобразен снопът на хан Кубрат - символ на единството и опазването на завета на Стара България. По християнски обичай бяха запалени и свещи, прелято бе с вино и с вода и положени много цветя.

На гроба на Кубрат прозвуча и православното „Многая лета”, изпълнено от Слави Ангелов, на което пригласяха всички присъстващи.

Плевенската група бе посрещната на гроба на хан Кубрат от губернатора на Цогтовска област, от кмета на Новосанжарска районна раза, Полтавска област, както и от кмета на село Малое Перешчепино, а също и от различни общественици.

Ситният дъждец след ритуала сякаш ознаменува дъжда на благодарността на българите към делото и завета на хан Кубрат. Както бе оповестено по-рано, плевенската група пренесе пръст от гроба на Кубрат в Плевен и в гр. Левски.

На 21 август, два дни след завръщането на плевенчани, се състоя среща с кмета на гр. Плевен, проф. д-р Стойков. Поклонниците му връчиха капсула с пръст от гроба на хан Кубрат от широката и благодатна земя на Украйна. Проф. Стойков беше осведомен за детайлите от посещението в Малое Перешчепино. Той благодари на съгражданите си и заяви, че тази реликва ще стои редом с всички други символи на патриотизма и родолюбието, намерили място в общинската сграда. Капсула с пръст ще бъде положена и в близост до плевенската “Панорама”. Проф. Стойков подчерта, че днес основна задача е да възпитаваме бъдещото поколение в дух на патриотизъм, родолюбие и запазване на българските национални традиции.

На 22 август агенция “Фокус” съобщи, че по информация на Укринформ, в България започва кампания за събиране на средства за строителството на мемориален комплекс в Полтавска област на българския хан Кубрат – основател и първи правител на племенния съюз Стара Велика България. Съобщението е направено от професор Николай Овчаров, който също участва в тържествата по случай 100-годишнината от откриване могилата на хан Кубрат заедно с българска делегация. Решението за набирането на средствата е взето в Малое Перешчепино, където тази година се проведе и Кубратовият събор. Над 4000 родолюбиви българи от цял свят се събраха тук в знак на преклонение и уважение към българските светини извън пределите на днешната ни родина.

През 2001 г. на гроба, където е открито и съкровището, е поставена паметна плоча и със златни букви е изписано - “В единението е силата.” Сега българските патриоти са взели решение, продължава информацията във в. “Стандарт”, както и в сайта Актуално.ком, тук да се издигне мемориален комплекс. Според груби изчисления инициативата ще погълне повече от 10 млн. долара. Но това едва ли може да е сериозно препятствие, когато в подобно начинание са заложени родолюбивите чувства на хиляди българи от цял свят. Вече имало подкрепа и от областните управители на седем области и кметове, а известни български интелектуалци, писатели и общественици като акад. Антон Дончев, актьора Васил Михайлов, треньорката по художествена гимнастика Нешка Робева също са сред подкрепящите идеята. От Министерството на транспорта и съобщенията приели предложението на Международния организационен комитет за честванията, с председател Николай Габер, да бъде издададена юбилейна марка с лика на хан Кубрат, посветена на 100-годишнината от откриването на гроба и ценните находки.

 

Регистрирайте се, за да напишете коментар