Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2019 Брой 31 (30 юли 2019) 77 ГОДИНИ ОТ ГИБЕЛТА НА ВАПЦАРОВ

77 ГОДИНИ ОТ ГИБЕЛТА НА ВАПЦАРОВ

Е-поща Печат PDF

Калоян Паргов: Битката за хуманността, солидарността и справедливостта не е приключила


„Страшно звучи, че в съвременна европейска България отново трябва да се противопоставяме на настъпването на фашизма, заради което Вапцаров и другарите му платиха с живота си.“ Това каза лидерът на БСП - София Калоян Паргов, във вторник - 23 юли, по време на възпоменателния митинг-поклонение пред Музея за национално помирение (бившото Гарнизонното стрелбище), по повод 77-ата годишнина от разстрела на поета.


На събитието присъстваха вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, която произнесе вълнуващо склово, с текста на което не разполагаме; председателят на НС на БСП Корнелия Нинова; председателят на Българския антифашистки съюз Симеон Игнатов; председаптелите на Комунистическа партия на България – Александър Паунов и на ПП „Нова Зора“ – Минчо Минчев; членове и симпатизанти на двете партии; представители на Съюза на българските писатели, народни представители, общински съветници и граждани.

"На този ден стана традиция да се събираме тук, на Гарнизонното стрелбище, за да почетем паметта на големия поет и антифашист Никола Вапцаров и неговите съмишленици Антон Попов, Антон Иванов, Атанас Романов, Георги Минчев и Петър Богданов. На 1 юни същата година – 1942, на това място, е разстрелян ген. Владимир Заимов. Тук са изпълнени смъртните присъди на полк. Цвятко Радойнов и неговите другари, 25 дни след това”, припомни Паргов и заяви, че мястото, на което те са убити заради своята антифашистка дейност, днес цинично се нарича Музей на националното помирение. “Там, където още стоят куршумените следи, и където е прекъснат насилствено техния живот, не може да бъде място за помирение. То е черен символ на разправата със съпротивата в България срещу хитлерофашизма”, заяви председателят на БСП – София.

“Простете ми, но днес няма да говоря за погубения световнозначим талант на Вапцаров”, каза той и цитира поета: “Не, сега не отива поезия, и да искаш, не мож я изпя”.

"77 години по-късно, в края на второто десетилетия на 21 век, в България, в София, отново се прави опит да се възродят фашистки прояви, характерни за 40-те години на миналия век в нациска Германия. На 1 септември, денят, в който човечеството ще отбележи 80-ата годишнина от началото на Втората световна война, шепа неолиберали планират да поставят пречупени звезди на знакови места в София, сред които Президентството и сградата, на която с големи букви пише Народно събрание. При това с благословията на Столична община”, посочи Калоян Паргов. Той припомни, че датата 1 септември е свързана и с друг зловещ период - през 1941 г. в Германия влиза в сила закон, който фиксира обозначаването на евреите със звезди. “Аналогията е явна”, категоричен бе Паргов и посочи, че само преди дни главният прокурор и министърът на вътрешните работи са се обърнали към законотворците с апел за по-тежки наказания за престъпленията от омраза. Повод са прояви на разпространение на фашистка идеология, под различни форми. “Ние няма как да не приветстваме тази инициатива, но дано не се окаже, че е закъсняла, защото настъплението е явно, заяви Калоян Паргов - Подстрекават се младежи да шестват из София до местата, където се планират да бъдат поставени тези пречупени звезди. Звучи зловещо!”. “Битката за хумаността, солидарността, справедливостта не е приключила. А съхраняването на верността на историята, включително и в учебниците, е част от нея, и отговорност пред бъдещите поколения. Наш дълг е да съхраним истината за себеотрицанието и саможертвата на тези достойни мъже”, призова лидерът на столичните социалисти.

"Поклон пред паметта на Вапцаров и загиналите в борбата с фашизма в България", завърши своето слово Калоян Паргов.


 

Още по темата