Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало Архив 2022 Брой 9 (1 март 2022) ПЪРВАТА ФАЗА СПЕЧЕЛИ ПУТИН

ПЪРВАТА ФАЗА СПЕЧЕЛИ ПУТИН

Е-поща Печат PDF

Събота, 19 февруари 2022 г.


Още когато кризата в Украйна бе в разгара си, турският журналист Мехмет Али Гюллер озаглави своя коментар така: „Путин спечели първия рунд“. (в. „Джумхуриет“ 19.02.2022). Преди него до подобно заключение бе достигнал и бившият шеф на британското разузнавателно управление „МИ-6“ Джон Сауърс. Цитиран от вестник „Миллиет“ (18.02.2022), той отбелязва: „Русия получи много големи придобивки. Първо, нейните искания за гаранции за сигурност са на дневен ред. В същото време се припомни колко зависими са европейските страни от Русия за своето снабдяване с природен газ“.


Путин спечели първата фаза от борбата за глобално надмощие между САЩ и Русия, центрирана върху Украйна. Първата фаза започна със споделянето със световната общественост на 17 декември 2021 г. на проектоспоразумението от 9 точки, което Русия даде на САЩ и НАТО. След като известно време протакаха нещата, на 27 януари 2022 г. САЩ и НАТО бяха принудени да дадат писмен отговор. Но, за разлика от Русия, САЩ посочиха, че няма да споделят отговора си с обществеността. Отговаряйки на отговора на САЩ, на 17 февруари Русия дръпна завесата на първо действие от борбата за надмощие.

Отговорът на отговора от Русия

Посланията в отговора на Москва са следните:

• Неприемливо е това, че САЩ пренебрегнаха пакетния характер на предложенията на Русия. И като подбираха специално „подходящите теми“,  извъртаха и тях, така, че да си осигурят предимство;

• Исканията на Русия, които са в пакет, трябва да се изпълнят изцяло:

1) Трябва да се отхвърли по-нататъшното разширяване на НАТО;

2) „Букурещката формула“, която посочва, че Украйна и Грузия ще станат членове на НАТО, трябва да се оттегли;

3) Военните способности - инфраструктурата на НАТО трябва да се върнат към положението от 1997 г., когато бе подписан Учредителният документ Русия-НАТО, и да се отхвърли основаването на военни бази в териториите на страните, които по-рано бяха в състава на СССР и не са членки на НАТО;

• Ако Украйна стане член на НАТО има риск от конфликт Русия-НАТО. Протоколът от Минск трябва да се изпълнява и да се преустанови доставката на оръжие на Украйна;

• Ако САЩ не дадат обвързващи гаранции, Русия ще отговори подобаващо, включително с военнотехнически мерки.

Киев: Шансът ни за членство в НАТО намаля.

1) Както ще се види и от отговора, критичната тема е членството на Украйна в НАТО. На първия етап Путин вдигна на полицата натовското членство на Украйна. А на втория етап цели да получи писмени гаранции от САЩ/НАТО, че това няма да стане.

Впрочем президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че шансът на страната  му за членство в НАТО е намалял. (17.2.2022). Зеленски поясни, че за това има две причини. Първата е съпротивата на Русия срещу натовското членство на Украйна; втората е поведението на някои страни-членки вътре в НАТО…

Зеленски не посочва имена, но страните, които визира са ясни: някои страни в НАТО, от Хърватия до Унгария, начело с Германия и Франция… Изявлението на канцлера на Германия Олаф Шолц на съвместната пресконференция със Зеленски, че „Темата за членството на Украйна в НАТО в този момент не е на дневен ред“, ще да е довършило надеждата на Киев.

Сега Вашингтон, отхвърляйки като междинна формула да даде писмени гаранции, че Украйна няма да стане член на НАТО, казва, че „Украйна и без друго не е в състояние да изпълни изискванията за натовско членство“. И ще следва тактиката да държи въпроса на полицата, за да го свали в удобно време. Ето, това ще е втората фаза на борбата между Путин и Байдън.

Европа се раздели, в НАТО има сърдити

Посочихме че  критичната тема в борбата САЩ-Русия е членството на Украйна в НАТО, но разбира се има и други важни теми, по които Путин получи до голяма степен желаното от него;

2) Русия формира пукнатина вътре в НАТО: противопостави САЩ на двойката Германия-Франция, а това отслаби целта на Байдън „да реставрира трансатлантическата връзка“;

3) От друга страна Европа се раздели по осите Германия-Франция и Англия-Полша. Англия обяви, че с Полша и Украйна е основала „троен съюз“ вътре в Европа;

4) САЩ не успяха да спрат проекта „Северен поток-2“ между Русия и Германия. Германската капиталистическа класа си поставя за цел още да задълбочи отношенията с Русия и Китай, които развива от 20 години. И без друго съюзът AUKUS, който САЩ учредиха с Англия и Австралия, бе нанесъл удар върху френския капитал. Към това се добавят и проблемите, които французите имат с англичаните по море, в риболова и миграцията. Фратини:

Путин беше прав

Всъщност името, което най-ясно изрази резултата от първата фаза, беше председателят на Държавния съвет на Италия Франко Фратини: „Путин беше прав, когато в речта си, произнесена през 2007 г. на Мюнхенската конференция по сигурността, обяви, че е надхвърлена еднополюсността, т.е. схващането, довело до превръщането на САЩ в глобален полицай, който определя порядъка на всяко място“. (15.02.2022).

Да, Китай и Русия сложиха край на глобалната полицейщина на САЩ!

В заключение, ще цитирамe написаното от Александър Ставер в сайта km.ru, (19.02.2022).

„Войната в Украйна могат да я спрат само украинците. Колелото на войната е задвижено и едва ли може да се спре, но е напълно възможно това да се минимизира. Цялата тази история с нападението на Русия и останалите измислици, са съчинени съвсем не заради Украйна и украинците.“

Но тъй като бившият комедиант, днес президент на Украйна, Володимир Зеленски оправдава квалификацията „Кукла на Запада“, един пенсиониран турски бригаден генерал Неджат Еслен разказва специално за него следния поучителен анекдот. Осъдили на смърт Темел, завели го до бесилката и го попитали: „Какво е последното ти желание?“ А той отвърнал: „Нека това да ми е за урок!“. „Това да е за урок и на куклата на Запада Зеленски“, завършва генералът своя коментар. В началото на същия отбелязва: „Началото на напрежението в Украйна поставиха САЩ, провеждайки военни учения на НАТО в Балтийските страни, Полша и Румъния, и, използвайки Гърция като своя военна база“. А тиражният турски всекидневник вестник „Миллиет“ (23.02.2022) прогнозира, че „окупацията“ на Донбас от Русия може да продължи към Одеса и да подтикне Китай да анексира остров Тайван.

Що се отнася до санкциите, които налагат на Русия САЩ, Великобритания и ЕС, с тях руснаците са свикнали, както със земното притегляне. Дори лондонският „Телеграф“ публикува коментар, озаглавен „Има съмнения в ефекта на санкциите срещу Русия“.

На разбрания и толкова му стига!


Превод: Петко Петков


 

Още по темата